Podmínky pro získání úvěru jsou rok od roku přísnější. Na trhu je však přebytek likvidity a banky i nebankovní společnosti mezi sebou soupeří o každého nového klienta. Je tedy pochopitelné, že tak činní hlavně za pomoci nejrůznějších nabídek, výhodnějších úrokových sazeb atd. Proti nim ale stojí složitá legislativa, která jim ukládá za povinnost důkladnou lustraci každého nového žadatele o úvěr. V případě, že by tak neučinily, mohlo by to pro ně znamenat nedozírné následky. Dlužník by mohl celou smlouvu napadnout pro její neplatnost, a pokud by mu bylo vyhověno, nadále by splácel jen dlužnou částku bez úroků či dalších poplatků z prodlení.
Nebankovní společnosti jsou pro mnohé trnem v oku hlavně díky fámám ohledně skrytých poplatků a vysoké úrokové sazbě. Pro jiné ale představují mnohdy jedinou záchranou stanici na cestě před krachem. Většina lidí se na ně obrací ve chvíli, kdy potřebuje co možná nejdříve řešit nečekané výdaje nebo překlenout dobu do další výplaty. Spotřebitelské úvěry od nebankovních společností jsou velmi rychlé a využít jich může téměř každý. Výhodou je i jejich snadná dostupnost, vyřídit je totiž jde i online. Většina těchto společností pracuje s automatickým schvalovacím procesem, díky kterému je proces schvalování půjčky velmi rychlý.
Nebankovní instituce jsou pro mnohé známé hlavně díky svým rychlým spotřebitelským úvěrům, jen málokdo ale tuší, že řada z nich už nabízí třeba i americké hypotéky bez registru. Pro žadatele jsou jejich podmínky mnohdy daleko benevolentnější, než je tomu v bankách. Není po nich vyžadováno dokládat výši svých příjmů a řada společností nebere v potaz ani negativní záznam v registru dlužníků. V České republice máme v současné době čtyři registry dlužníků pro fyzické osoby a jak bankovní tak nebankovní instituce do nich mohou volně nahlížet.