Vizuální efekt – pohled na cokoli vyrobeného ze dřeva nás začne okamžitě zahřívat na duši. Podvědomě na nás dřevo působí pokaždé přirozeným a uklidňujícím dojmem díky jeho jedinečným letokruhům, materiálové struktuře a teplým barevným odstínům. Kombinace všech těchto faktorů pak vede k tomu, že se na výrobky ze dřeva rádi díváme, rádi je osaháváme, někdy i očicháváme, mazlíme se s nimi, ostatně můžete se o tom přesvědčit sami třeba v situaci, kdy koupíte dětem dřevěnou hračku či stavebnici.
Dřevo lze velmi snadno opatřit povrchovou úpravou tak, aby vyhovovala estetickým požadavkům a ladila s okolní zástavbou, s nábytkem, podlahovou krytinou a bytovými doplňky. Konstrukce dřevěných schodů stále je a bude významným stavebním a někdy i dominantním prvkem v našem příbytku.
Jak se vám po dřevěných schodech chodí – dřevěné schodnice lze velmi snadno upravit tak, aby byly bezpečné, nepodkluzovaly a mohli jste se po nich pohybovat i s těžšími břemeny. Dřevo má navíc ve srovnání s kovovými materiály, plasty či sklem nespornou výhodu – je teplé a hřejivé. Můžete po dřevěných schodech chodit při běžné pokojové teplotě naboso a tento postup vám můžeme jen doporučit. Zkuste alespoň doma chodit více naboso, má to svá zdravotní opodstatnění, jednak vám našlapování po schodech bosou nohou podporuje zdravý vývoj nožní klenby, a pak lépe stimulujete reflexní plošky, podporující činnost všech orgánů v těle.
Dřevo je nesmírně flexibilní – flexibilita dřeva umožňuje jeho perfektní zpracování nejjemnějších detailů v různých variacích. Proto je poměrně snadné vdechnout mu podobu i zajímavým a poutavým tvarem domovních schodišť. Ta mohou být klasická přímá či lomená, můžeme schodnice pokládat do spirály v podobě točitých schodů, schodnice můžeme pokládat otevřené anebo je uzavřít jako neprůhledný celek.