Není pochyb o tom, že koberce kdysi v podstatě znamenaly malou revoluci. Již nebylo nutné nosit doma boty, neboť vlákna koberce dokázala jednak lépe uchovat teplo. V důsledku toho se u kvalitních druhů s hustým a dlouhým vlasem často cítíme, jako bychom chodili po obláčku. Ovšem i koberec se časem zašpiní. To platí zvláště v případě, kdy máme domácí zvířata, která pro něm běžně chodí. Je tedy jasné, že je nutné jej vždy po nějakém čase důkladně vyčistit. Otázkou však je, jak často čištění koberců provádět.
V případě, že jej budeme dělat příliš zřídkavě, bude po většinu času špinavý a v některých případech dokonce i vydávat odpuzující zápach. To platí zvláště, pokud má bílou barvu, neboť na ní je každá nečistota skutečně dobře patrná. Na druhou stranu, pokud jej budeme čistit příliš často, poškodíme tím vlákna. Ta ztratí nejen svou pružnost, ale také postupně prořídnou, dokud z nich nebude prakticky nic a nám nezbude než koupit nový. Jak tedy najít onu potřebnou rovnováhu? Není to jednoduché. V první řadě musíme uvážit, jak rychle se zašpiní. To závisí samozřejmě nejen na obyvatelích a návštěvnících domu a jejich chování, ale také na jeho umístění.
Pak je zde také materiál, ze kterého je vyroben. Každý totiž potřebuje trochu jinou péči, pokud se nemá poškodit, a tomu je potřeba se přizpůsobit. To může některým lidem, zejména těm, kteří jsou posedlí uklízením, působit problémy. V některých případech tak může být snazší najmout si profesionální firmu, která se o vše postará za vás. Tuto možnost využívají především firmy, kterým se příliš nechce platit svým zaměstnancům přesčasy, ke kterým by nutně muselo docházet. Pravdou je, že většina z nás má alespoň malý kobereček v koupelně. A i na ten bychom si rozhodně měli dávat pozor. Koneckonců, díky němu se při vylézání z vany či sprchového koutku nesmekneme po mokré dlažbě či linu. A to je rozhodně velké plus.